loading
 • 07
  OCA

  E-Ticarete Başlamak

  15935 defa okundu.
  E-Ticarete Başlamak

  E Ticarete başlamak isteyen birçok kişinin aklına gelen ilk soru acaba ben bu işi yapabilir miyim sorusu oluyor. Sonrasında nereden başlamalıyım, e-ticaret paketini seçerken nelere dikkat etmeliyim, hukuksal sorumluluklarım nelerdir gibi daha birçok soru akla gelmektedir.

  E-Ticaret de başarılı olabilmek öncelikle bakış açısı ve vizyonunuzla ilgili bir konudur.  Bu işi bir deneyelim bakalım yada ek iş olarak yapalım gibi söylemlerle başlamak genellikle para ve zaman kaybından öteye gitmemektedir.

  Öncelikle bu işe ciddiyetle yaklaşmak ve iyi bir planlama yaparak başlamak gerekmektedir.

  İlk olarak yola doğru bir partnerle çıkmak ve e-ticaret paketini profesyonel bir şirketten almak çok önemlidir. Aldığınız  e-ticaret scriptini uluslararası web standartlarına uygun, güvenlik testleri yapılmış olması. Geniş bir ekip ile sürekli geliştiriliyor olması. Destek hizmetinin sürekli ve hızlı verilmesi gibi birçok konu e-ticaret mağazanızın sağlıklı işletilmesi açısından çok önemlidir.

  Doğru bir firma ve doğru bir e ticaret paketi seçtikten sonra bir sonraki aşama e-ticaret mağazanızı sağlıklı bir şekilde işletebilmektir. Bunun için ilk aşama e-ticaret sitesi içeriklerinin iyi bir şekilde hazırlanmasıdır.E-ticaret sisteminde  fotoğraflar ve metinler titizlikle hazırlanmalıdır. Kötü fotoğraf, yetersiz içerik ve özensiz hazırlanmış metinler ortaya kötü bir site çıkmasına neden olacaktır. Bu sebeple al sat yapacak firmalar tedarikçi firmalardan ürünlerin profesyonel çekilmiş fotoğraflarını temin etmelidir. Ürünleri kendi üreten firmalar ise fotoğraf çekimi için bir kaç küçük ekipmana sahip olması gereklidir. Bunlar giriş seviyesi bir SLR fotoğraf makinası, tripot ve light box ( ışıklı fotoğraf çekim kutusu) şeklinde sayılabilir.

  İyi hazırlanmış içeriklerden sonra ürün sevkiyatı yaptıracağınız iyi bir kargo firması bulmanız gerekmektedir. Kargo firmasının size sunacağı fiyat e-ticaret sitelerinin başarısı için çok önemlidir. Ücretin piyasa genelinde kabul görebilecek makul bir fiyat olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse 50 TL ye satılan bir ürün için 15 TL gibi bir kargo ücreti isteseniz çok büyük ihtimalle kargo ücretinden dolayı müşteri kaybı yaşayacaksınızdır. Bu sebeple uygun fiyatlı bir kargo firması bulunması çok önemlidir.

  Son olarak e-ticaret mağazanızın tanıtım ve reklam faaliyetlerinin internet reklamcılığı ve sosyal medya uzmanları tarafından oluşturulması ve yönetilmesi gerekmektedir. Bunun için aylık bir reklam bütçenizin olması gerekmektedir. İlk etapta çok fazla reklam bütçesi ayıramazsanızda zamanla reklam bütçenizi arttırabilirsiniz. Önemli olan süreklilik ve kazancınız oluştukça reklam bütçenizin arttırılmasıdır.

  Özetlemek gerekirse doğru partner + içerikleri iyi hazırlanmış bir e-ticaret sitesi + doğru fiyat politikası + uygun fiyatlı sevkiyat + reklam = Kazanç

Yorumlar