loading

AİDE HAKKI İLE İLGİLİ HÜKÜMLER 

 

1. Tüketici; hizmet satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hizmeti iade hakkına sahiptir. Açılmış yada tahrip edilmiş ambalajlar ile kullanılmış hizmetler bu kural kapsamı dışındadır. Şirketimiz, hizmette ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve hizmetin müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde hizmeti iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir. İADE EDİLECEK HİZMET, ŞİRKETİN ANLAŞMALI OLDUĞU …………… KARGO İLE GÖNDERİLMELİDİR.

 

2. Tüketici, elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen hizmetlerle ilişkin olarak yukarıdaki maddede belirtilen cayma hakkına ait hükümlerden faydalanamayacaktır.

 

3. Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açarak hizmeti kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemlidir. Beklenmedik bir durumda, sorunlu hizmetle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız ve konuyla ilgili Şirketimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 

4. Tüketicinin hizmeti iade etmesi veya alışverişinden cayması halinde, hizmeti tüm fatura kopyaları ile beraber eksiksiz olarak Şirketimiz’ e iade etmelidir.

 

5. İade talebiyle www.kingsbebe.com’a gönderilen hizmetlerin kargo masrafları alıcıya aittir.  İade edeceğiniz hizmeti, faturanızda bulunan iade bölümünü doldurarak, paketi hasar görmemiş, hizmetin kullanılmamış hali ve tüm aksesuarlarıyla birlikte, aağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

 

İade Adresi: 206/5 Sokak No:134/A Blok D:16 Bucakopp Mahallesi Buca-İzmir

 

6. Tüketici tarafından iade edilen hizmetin ücreti Şirketimiz tarafından 10 gün içerisinde tüketiciye iade edilecektir. Tüketicinin bankasının söz konusu meblağı tüketicinin hesabına yansıtmasında meydana gelecek gecikmelerden Şirketimiz sorumlu değildir.

Hizmetleri firmamız tarafından tedarik edildikten sonraki süreçte iptal talebinde bulunursanız, ödeme tutarınız üzerinden % 7 kesinti yapılarak iadeniz gerçekleştirilir

 

7. Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vs. şekildeki hizmetlerin iadesi Şirketimiz tarafından kabul edilmeyecektir.

 

8. Tüketici hizmeti, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla hizmetin ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

 

9. İade bedeli, hizmetlerin depoya ulaştığı andan itibaren, iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra, kredi kartınıza aktarılmaktadır. Bankanıza bağlı olarak iadenizi kredi kartınızda görmeniz, birkaç gün sürebilir. 

 

10.Garanti belgesi ile satılan hizmetlerden olan veya olmayan hizmetlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için SATICIya gönderilebilir, bu takdirde kargo giderleri SATICI tarafından karşılanacaktır.

 

11. Aşağıda, genel iade şartlarına göre farklı özellikler içeren hizmet tiplerinin iade koşullarını görebilirsiniz